Banka ve KredilerBilgilerGENEL

3.Bölümden Oluşan Vardiya Çizelge Örneği – Excel Dosyası

Sizin İçin Kolaylık Sağladığımız Makalede Dosya Ekini Kullanabilirsiniz.

3 Bölümden Oluşan Vardiya Çizelge Örneği – Excel Dosyası

3 Bölümden Oluşan Vardiya Çizelge Örneği – Excel Dosyası İnsanların iş hayatı vakitsince belirli vakitlere bağlı şekilde çalıştığı bilinmektedir. İş kısmı kapsamındaki düzeni sağlamak amacıyla yetki sahibi kişi amirlerin 3 lü vardiya çizelgesi örneği Excel ile bu sistemi düzenlediği bilinmektedir. 3 vardiyada çalışan personeller amacıyla haftalık 2’şer gün çalışma hesabı ve 7.ci gün izin yapacakları şeklinde planlama yapıldığı bilinmektedir. Bildiğiniz üzere günlük çalışma vakitci 8 saatten ibarettir. 8 saatlik çalışma yanında İş Kanunlarına göre 0,5’lık vakit dilimi yemek vakti olarak düşünülmektedir. Geri kalan 7,5 saatlik çalışma vakitci ise personellerin çalışma dilimi olarak bordrosuna işlemektedir.

Bu vakitci olumlu şekilde geçirmek amacıyla mutlak bir şekilde çizelgeye gereksinim duyulur. Çünkü bu sistem yardımıyla çalışanlar kendi vaktinı, haftalık iznini, işe başlama saatlerini akılda tutabilirler. 3 lü Vardiya Çizelgesi Örneği Excel sistemi sabahtan öğlene, öğleden geceye, geceden sabaha kadar olabilir. Bu hal işletmelerin idarelerinde alınan bir karardır. Saatlere ek olarak mesai dilimleri de eklenebilmektedir.

Vardiya Cetveli Nedir?

İşçi personelin araştırıp incelediği konulardan biri de vardiya cetveli nedir sorusudur. Vardiya cetveli maddeler halinda özetlenmekte ve şu şekilde sıralanmaktadır.

Çalışan personel listesinde isimleriyle beraber tayin yapılması
Vardiya verisini sunması
Resmi tatilleri ve elemanların haftalık tatilini göstermesi sunması
Personelin izin gününü göstermesi
Haftalık ya da aylık uygulanabilmesi
Çalışma saatlerini göstermesi
Hafta vakitsince hangi vardiyalarda çalışacağını göstermesi
Yukarıda belirti edilen maddeler yanında 3’lü vardiya sistemi de belirlenmektedir. Vardiyalar değişik olabilir. 2’li, 3’lü, 4’lü ya da 5’li şeklinde olabilmektedir. Kurumun tespit ettiği vardiya sistemleri ise vardiya cetveli ile gösterilmektedir.

3 lü Vardiya Çizelgesi Örneği Excel – 12 24 Çalışma Sistemi Yasal mı?

Çalışan bireylerin araştırdığı ve merak ettiği konulardan biri de 12 24 çalışma sistemi meşru mı sorusudur. Öncelik ile mevzuya açıklık getirilmesi yönünden bugünkü şartlarına göre günlük 7,5 saatlik çalışmanın meşru bulunduğunu belirtmeliyiz. 12-24 çalışma vakitci kanunlara göre meşru olarak belirtilmemektedir. Bu proses daha doğru şekilde hesap edilmelidir. Bu prosese birde mesai eklenmesi genel olarak kabahatli hal olarak varsayılır. İş yükü yanında çalışanın yaşadığı zorluklar göz ardı edilmemelidir. Bazı kuruluşların otoriter patronları bu şekilde çalışma sistemi istiyor olsa da meşru olmadığı bilinmektedir.

24 Saat Çalışan Kaç Saat Dinlenir?

Zorlu iş koşullarıyla alakalı sorulardan biri de 24 saat çalışan kaç saat dinlenir sorusudur. Genel bakımdan zor olan bir vakit bulunduğu amacıyla 8 saatlik çalışma düzenine göre değil tam tersi değişik hesaplanmaktadır. Bu tarz hallerde çalışmak mecburiyetinde olan bireylerin uyku ihtiyacını giderememesi hali göz önünde bulundurulduğundan sahip olunan dinlenme vakit 8 saatlikteki gibi değil 4 saatlik şeklinde belirlenmiştir. 3 lü Vardiya Çizelgesi Örneği Excel hususu genel olarak bu şekilde.

Dosyaya Burdan Bakabilsiniz:  3 Bölümden Oluşan Vardiya Çizelge Örneği – Excel Dosyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.