Sosyal Yardim HaberleriBilgilerE-Devlet KapısıGENELYardımlar

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Zaman Yatacak? 2022

450 TL ve 600 TL Aile Destek Programı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Zaman Yatacak? 2022

Aile Destek Programı Ödemeleri Ne Zaman Yatacak? 2022 Devlet doğrulusunda gereksinim sahibi aileler amacıyla yapılacak yardım uygulamasıyla alakalı müracaatlar e-Devlet ekranı üzerinden alınmaya devam eder iken “Aile Destek Programı ödemeleri ne vakit yatacak, müracaat nasıl yapılır, neticeleri ne vakit açıklanacak?” şeklindeki suallere da cevap arıyor. Yapılan duyuruya göre; 450 TL ve 600 TL aralığında yardım uygulanacağı kaydedilmişti. İlk ödemelerin Temmuz ayında uygulanacağı duyurulmuştu. Peki, Aile Destek Programı ödemeleri ne vakit yatacak, müracaat nasıl yapılır, neticeleri ne vakit açıklanacak? İşte detaylar…
Aile Destek Programı müracaatları e-Devlet aracılığı ile alınıyor. Hiçbir sosyal yardım desteğinden faydalanmayan vatandaşlara devlet doğrulusunda sağlanacak olan bu yardımla alakalı şartlar, tarihler ve başka bütün detaylar geçen aylarda netleşmişti. Konuyla alakalı olarak “Aile Destek Programı ödemeleri ne vakit yatacak, müracaat nasıl yapılır, neticeleri ne vakit açıklanacak?” soruları Temmuz ayıyla birlikte gündeme taşındı. İşte Aile Destek Programı ödeme tarihleri ve müracaat neticeleri gibi merak edilen bütün bu detaylar…

Türkiye Aile Destek Programı’nın detayları belli oldu. Devletin verilen aile desteği ile alakalı merak edilen soruların cevapları şöyle:

DESTEKTEN KİMLER FAYDALANACAK?

İhtiyaç sahibi herkes destekten yaralanacak. Mevcutta sosyal destek yardımı alanlar da destekten faydalanacak.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Başvurular e devlet üzerinden alınacak. E-devlet kullanmayan vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına(SYDV) ya da bakanlığın rastgele bir kurumuna giderek müracaatını yapabilecek.


DESTEK KAÇ KEZ VERİLECEK?

Destek 12 ay süresince derli toplu olarak verilecek.

DESTEK MİKTARI NE KADAR?

Hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek verilecek. Hanelerin gelir düzeyine göre senelik 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacak.

İLK DESTEK ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Türkiye Aile Destek Programı ilk destek ödemesi Kurban Bayramı evveli verilecek.

VEFAT YARDIMI ALACAKLAR

Sosyal yardım faydalanıcılarına yönelik Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı doğrulusunda bu sene ilk kez vefat yardımı uygulaması başlatıldı. 15 Nisan 2022 ve ardından vefat eden yakınlar amacıyla 750 TL nakdi destek verilecek.

Başvuru neticesi ödemeler 1 ay amacıyla de yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız belediyelerden her hafta vefat listesini alıyor. Öte yandan vatandaşlar ilaveten Ölüm Belgesi ile de bizzat başvurabiliyor.

EVDE BAKIM YARDIMI ALANLARA DA ELEKTRİK DESTEĞİ

Aile destek uygulaması ile gelir dağılımı eşitliğini sağlamak amacıyla sosyo-ekonomik hali zayıf olan 4 milyon haneye destek verilecek. Hükümet bu destek uygulaması dışında gereksinim sahiplerine detaylı destekler veriyor. Elektrikten doğalgaza 50 kalemde gereksinim sahiplerine destek veriliyor. 2021’de 97,8 milyar TL sosyal destek verildi.

Cihaza bağımlı yaşam sürdüren hastalara da elektrik tüketim desteği veriliyor. Bu destekten Kronik hastalık nedeniyle elektrikli tıbbi aygıt kullanan gereksinim sahipleri faydalanabilir. Yeni oluşturulan planlama ile kapsam ciddi şekilde genişletildi. Eskiden Evde Bakım Yardımı alanlar bu destekten faydalanamıyordu. Bu da kapsamı çok kısıtlı duruma getiriyordu.

Artık Evde Bakım Yardımı alan engelliler de bu destekten faydalanabilecek. Yeni program ile gereksinim sahibi, aygıta bağımlı hasta vatandaşlara Elektrik Tüketim Desteği yüzde 100 artırımlı olarak veriliyor. Cihaza bağımlı süreğen hasta gereksinim sahiplerine hanedeki şahıs sayısına göre 216 TL yerine 432 TL’ye kadar elektrik tüketim desteği sağlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.