BankalarGENEL

Banka Çeki iptal – Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Banka Çeki iptal Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilir.

Banka Çeki İptal Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Çek defteri, hesabın bulunduğu bankadan kullanılmaktadır. Mevduatlı bir ödeme biçimi olan çek ile ödeme de bazı durumlarda çek iptali gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu duruma sıkça rastlanmaktadır. Bankalardan kullanılan çek defterinde hatalı yazılan ya da iptal edilmek istenen çekler için üzerine paralel çift şerit çekilerek ‘İPTAL’ yazılması gerekmektedir.

Kesinlikle çek yaprağı üzerindeki yazılar karalanmamalıdır. Ancak bazı durumlarda çek yaprağının iptali için dilekçe yazılması gerekmektedir. Banka çekini iptal ettirmek isteyen kişilerin doldurması gereken bir dilekçe mevcuttur. Bu dilekçe çek yaprağının çalınması ya da çek yaprağının kaybı gibi durumlarda doldurulmaktadır.

Kaybolan Çek Yaprağı İçin Hangi Yollar İzlenir?

Çek yaprağının kaybolması durumunda, bu çek yaprağını başkasının bulması halinde çek keşide edilmemiş ise ( çek yaprağının arkasına imza,kaşe, TC kimlik no yazılması) bu çeki tahsil edebilme hakkına sahip olur. Bu durumun söz konusu olmaması için çek yaprağı sahibinin Asliye Ticaret Mahkemesine bir dilekçe vermesi gerekmektedir. Dava açmak için banka çek iptal dilekçesi doldurulması ve bu yazının mahkemeye sunulması gerekmektedir. Bu şekilde çek yaprağı geçersiz kılınmış olup, herhangi kimse tarafından tahsili söz konusu olmayacaktır.

Çek iptal dilekçesi doldurulduktan sonra nöbetçi mahkemeye çek sahibi ya da vekaleten avukat başvuru yapmaktadır. Bu sayede ihtiyati tedbir ya da men talebinde bulunulmaktadır. Bu vesileyle çeki başkasının kullanmasının önüne geçilmektedir.

Çek İptal Davası Reddi

Çek iptali davasında yanlış mahkemeye başvurmak görevsizlik reddine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra çekte ödeme yeri açılmayan bir çek yetersiz görülerek reddedilmektedir.

Keşideci Çek İptali Yapma Hakkına Sahip Midir?

Kanun maddesince iptal davasını yalnızca çek ödemesini gerçekleştirecek olan kişi ya da kurumların açabileceğini çek üzerinde hak sahibi olan kimseler tarafından açılmalıdır. Keşidecinin iptal davası açmasına olanak sunulmamaktadır. Çek iptali için çeki veren lehtar ve çekin verildiği hamil (çek üzerinde yazan kişi ya da kurum yetkilisi) açabilmektedir. Bu dava için mutlaka imza sirküsü ile birlikte başvuru yapılmalıdır. Çek iptaline ilişkin gerekli belgelerin nöbetçi mahkemeye eksiksiz sunulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.