BilgilerGENEL

Belirli Süreli iş Sözleşmesi Fesih Bildirimi

iş bitimi ya da işten çıkış tarihi kesin olarak bildirilmelidir

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Bildirimi

Belli işlere yönelik olarak kullanılmakta olan belirli süreli iş feshi bildirimi özel durumlar olan işler için geçerlidir. Bu iş dallarına örnek olarak sezonluk ya da dönemsel bazlı değerleme alan işler söz konusudur. Bu gibi iş dallarında belirli süreli iş sözleşmesi yapılması hukuki bir gerekliliktir. Bu sözleşme kapsamında çalışan kişinin işe başlama ve iş bitimi ya da işten çıkış tarihi kesin olarak bildirilmelidir. Sözleşme kapsamında yer almaması durumunda çalışacak kimse imza atmamalıdır. Bu sözleşme nezdinde hem çalışan hem de iş veren haklarını tanzim edebilecektir. Bu sözleşme kapsamında çalışanın alacağı ücret, işe başlama ve iş bitim tarihleri ve çalışan ve işvereninin görev ve yükümlülükleri yer almaktadır.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Bu sözleşme kapsamında işin faaliyet alanına göre yol izin belgesi, hizmet birleştirme dilekçesi, araç km takip formu hazırlanmaktadır. Çalışan kişinin vefatı sözleşmenin sona ermesi için geçerli bir sebeptir. Fakat işveren kişinin vefatı durumunda mirasçıları kimse onların hak ve yükümlülüklere sahip olduğunu bildirmelidir. Sözleşme kapsamında belirtilen sürecin dolması ile sona ermektedir. İkale yolu ile sona erebilmektedir. Fesih edilmesi de söz konusudur. Bu durumların haricinde çalışanın isteği veya işverenin yapılan işten memnun olmaması durumunda sözleşmeyi feshedebilmektedir. Turizm işletmeleri, inşaat sektörü gibi faaliyet alanlarında sıkça kullanılmaktadır.

Belirli süreli iş sözleşmesi fesih durumları nelerdir?

Belirli süreli iş sözleşmesi bazı durumlarda fesih edilebilmektedir. İş sözleşmesi kapsamında, sözleşme içerisinde bildirilen süreden önce işin bitmiş olması durumu, çalışanın görevlerini yerine getirmemesi durumları, çalışanın sağlık nedenleri ile işe devam edememe durumu, çalışanın istifa hakkı ya da ölüm gibi durumlarda fesih yapılması mümkün olmaktadır. Bu kapsamda karşılıklı olarak yapılan fesihlerde mutlaka noter tasdiği gerekmektedir. İş sözleşmesi kapsamında yine noter onayı alınması hakların hukuken korunmasına vesile olacaktır. Bu sözleşme kapsamında işçi ya da işveren sözleşme maddeleri dışında herhangi bir hak talep edemez. İleriye dönük herhangi bir hak talebi de yine söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.