BilgilerEğitimGENELYardımlar

Burs Yardımı Alma?

Burs Yardımı Alma?

Burs Yardımı Alma? Burs, yardım kuruluşları, belediyeler, şahıslar, vakıflar, dernekler, genel müdürlükler doğrulusunda genellikle öğrenciler amacıyla verilmekte olan eğitim yardımlarıdır. Eğitim yardımlarına müracaat yapan bireylerin tahsil gördüğü okullarla temas amacıylade iken burs almaya gereksinimi olması ve burs alma kriterlerini karşılayabilir olması gerekmektedir.
Eğitim yardımı olarak sağlanmakta olan burslar, çoğu vakıf, dernek, belediye ve şahıslar doğrulusunda desteklenmektedir.

Burs Verilecek Öğrencilerden İstenen Evraklar Çoğunlukla Nelerdir?

Burs verilebilecek öğrencilerden;
Yeni mezun ve birinci sınıf öğrenciler ise kazandıkları bölüme giriş gerçekleştirdikleri OSYM puanlarını gösteren evraklar,
İkinci sınıf ve üstü sınıflarda öğrenim gören öğrenciler ise dönemlik ve senelik olarak başarı puanlarını ve ortalama not çizelgelerini gösteren, kaldığı ders olup olmadığının kontrolünün sağlandığı transkript evrakları,
Başka bir yerden burs almadığına dair onaylı beyan, (Bu beyana KYK kredisi genellikle dahil edilmemektedir.)
Burs almak amacıyla ailenin maaşı, gelir tablosu, mal zenginliği hali, ailenin bakmakta yükümlü bulunduğu şahıs sayısı, ailedeki öğrenci sayısı, kardeş sayısı, engellilik hali gibi lüzumlu evraklar,
Burs alacak öğrencinin gazi ya da şehit yakını ise bunu ispatlar nitelikle alacağı evraklar gibi belgeler istenmektedir.
Öğrenciden istenilecek olan belgeler burs veren işletmenin, birimin, firmanın, vakfın, bireyin ya da belediyenin kriterlerine göre değişmektedir. Mesela bir yardım kuruluşu doğrulusunda belirli bir not ortalaması üstünde olacak şekilde öğrenciden puan çizelgesi istenebilirken; bir diğer kurum doğrulusunda öğrenciden sadece bursa gereksinimi bulunduğuna dair lüzumlu evrakların yükümlülüğünü belirtmesi istenebilir.
Burs veren kuruluşlar genel olarak burs etiklerini, kendisi yardım alarak eğitim öğretim hayatını tamamladığında; kendinden sonra istikbal nesillerde yardım etmeye gereksinimi olacak öğrencilere burs verebilecek şahıslar arasından seçerek tamamlamaktadırlar.


Burs Başvurusu Sırasında Çoğunlukla İstenen Belgelerin Adı Nelerdir? Nerelerden Alınabilir?

Vukuatlı aile nüfus cüzdanı örneği (E-devlet üstünden alınabilir.)
Bir ya da iki adet vesikalık fotoğraf (Fotoğrafçılarda temin edilebilir. Güncel olarak biyometrik fotoğraf olması ve son 1 sene amacıylade çekilmiş olması tercih edilmektedir.)
Yeni kayıt öğrenciler amacıyla TYT/AYT imtihan netice belgesi(ÖSYM’nin sitesinden alınabilir.)
Üniversiteyi bulunulan sene amacıylade kazanmış olan öğrenciler amacıyla bunu ispatlar kalitede belge (ÖSYM’nin sitesinden alınabilir.)
İkametgâh belgesi (E-devlet üstünden alınabilir.)
En son okunulan ve bitirilen, liste ya da dengi bir okulun başarı puanını gösteren belge (E-devlet üstünden alınabilir.)
Aile bireylerine ait mal zenginliğinın belgeleri (E-devlet üstünden alınabilir.)

İnternet Üzerinden Burs Başvurusu Sırasında İstenen Bilgiler Nelerdir?

İsim ve Soyisim
Doğum Tarihi
T.C. Kimlik No
E-Posta Adresi
Telefon Numarası
İl, İlçe
İş Durumu
Aylık Geliri
Hanede Yaşayan Birey Sayısı
Yaşanılan Mülkün Aitliği

E-Devlet Üzerinden Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlete T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu sayfasına giriş yapınız.
Ya da arama bölümünden Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu (Gençlik ve Spor Bakanlığı) şeklinde yazarak çıkan ilk sayfaya giriniz.
Giriş yaptığınız sayfada her sene güncellenen burs tarihleri arasında müracaat gerçekleştireceğiniz sayfayı görüntüleyeceksiniz. Görüntülenen sayfada sizden dilenen verileri doldurarak müracaatnuzu tamamlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.