EğitimBilgilerGENEL

Burs Yardımı Nasıl Alabilirim?

Burs Yardımı Nasıl Alabilirim?

Burs Yardımı Nasıl Alabilirim? Gençlik ve Spor Bakanlığı doğrulusunda verdiği KYK bursu dışında pek çok burs da bulunmaktadır. Burs haberleri; kurumların, öğrenciler amacıyla belirli bütçeler belirleyerek bu miktarları aylık olarak hesaplarına yatırmakta oldukları ücretler ile alakalı bilgi gerçekleştiren haber kaynaklarıdır. Pek çok kurum ve vakıf doğrulusunda burs fırsatı sunulmaktadır. Peki bu burs veren kurum ve vakıflar kimlerdir? İşte sizin amacıyla burs veren kurumları sıralıyoruz;

Vehbi Koç Bursu alabilmek amacıyla; T.C vatandaşı olmak, eğitim gereksinimi amacıyla burs istemek ve 2,50 not ortalamasına sahip olmak yeterlidir. Hem de öğrencinin örgün lisans öğrencisi olması gerekmektedir.

Türkiye Diyanet Vakfı bursu alabilmek amacıyla; bu kurumun verdiği burs yalnızca ilahiyat ve İslami bilimler okuyan öğrenciler amacıyla geçerlidir. Fakat öğrencinin hangi ülkede bulunduğu fark etmez. İster vatan içerisinde ister vatan dışında okuyarak bu burs alınabilmektedir.

Milli Eğitim Bursu alabilmek için; Millî Eğitim Bakanlığı, öğretmenlik okuyan öğrenciler arasından tercihlerinin ilk beşinden birine yerleşenlere bursu vermektedir. Yazdıkları bu bölümü kazanan öğrenciler bursu almaya hak kazanır ve 4 sene süresince burslarını alır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu alabilmek amacıyla; Burs, çalışan öğrencilere, turist öğrencilere, yüksek lisans ve hekime öğrencilerine verilmemektedir. Hem de askeri akademide ya da polis akademisinde okuyan öğrenciler de bu burstan yararlanamaz.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı bursu alabilmek İçin

T.C vatandaşı olup, adli sicil kaydı olmayan, mühendislik okuyan öğrenciler bu burstan yararlanabilmektedir. Hem de yalnızca İstanbul, Tekirdağ ya da Kocaeli’de okuyan mühendislik öğrencileri bu burstan faydalanabilmektedir. Öğrencinin ortalamasının en az 3 olması da şartlar arasından yer alır.

Sabancı Vakfı Bursu alabilmek amacıyla; Bursun şartları arasında T.C vatandaşı ve lisans öğrencisi olmak yer alabilmektadır. Başvuran öğrencilerin parasal hallerine bakılır ve tespit edilen öğrencilere burs yardımı verilir.

Türk Eğitim Vakfı Bursu alabilmek amacıyla; Genellikle yüksek başarıya sahip olan öğrencilere verdiği bir burstur. Başarılı öğrenciler arasından parasal desteğe gereksinim duyanlar belirlenir. Sonrasında TEV doğrulusunda bursları derli toplu olarak yatırılır.

TÜBİTAK Bursu alabilmek amacıyla; TÜBİTAK, başka kurumlara oranla daha kısıtlı şartlara sahiptir. Burs verilebilecek öğrenci TÜBİTAK Üniversitesi’nden seçilir. Hem de ilk bine giren bir öğrenci olmalı ya da olimpiyatlarda başarı sergilemiş olmalıdır.

Toplum Gönüllüleri Vakfı bursu alabilmek amacıyla; Vakıf doğrulusunda tespit edilen bir şart vardır. Koşula göre öğrenci haftada en az 4 saat vakıf projelerine katılmalıdır. Hem de bursun devamlılığı amacıyla akademik başarının sürekliliği de gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.