BilgilerGENEL

Dernek için gerekli Başvuru Örneği?

Örnek Dilekçe Ve Başvuru Hakkında Makalemize Göz Atabilirsiniz

Dernek için gerekli Başvuru Örneği?

Dernek için gerekli Başvuru Örneği? Dernek kurma müracaatı dilekçe örneği lüzumlu olan diğer belgeler ile beraber alakalı makama teslim edildiğinde süratli gelişen bir prosedürdir. Dernek kurmak istediğinizde ilk olarak ilgi etmeniz gereken birtakım konular vardır:

Dernek kurmak adına bir amacınız olmalı.

Derneğiniz içinde bir isim olmalı.
Derneğin bir adresi olmalı.
Dernek amacıyla müracaat yapılmalı.
Dernek kurmak istediğinizde belirli bir gaye amacıyla 7 şahıstan az olmamak amacıyla toplanılması gerekir. Üst sınır şahıs adedi ise yoktur. 7 şahıs amacıylade yönetici olanlar ve diğer üye statüleri de belli olmalıdır. Dernek adı seçerken ilgili olmalı ve amacınıza ideal bir ad seçmelisiniz.

Dernek Kurma Başvurusu Dilekçesi

Dernek kurmak istediğinizde ilgi etmeniz gereken konulardan biri kullanılmasına izin olmayan isimleri kullanmamaktır. Dernek kurma müracaatı dilekçesi verirken bu hale ilgi etmezseniz müracaatnuz kabul edilmez.

Derneğiniz amacıyla şayet Türkiye, Mustafa Kemal, Milli, Atatürk, Cumhuriyet misallerindeki gibi özel isim kullanmak istediğinizde ilk olarak izin almanız gerekir. Hepsi, tüm misallerindeki gibi kapsayıcı olan sözcükler de kullanılamaz.

Kapsayıcı bir sözcük kullanmak istediğinizde derneğinize üye olan bireylerin belirli bir sayı üstünde olması gerekir. Dernek misalleri çok olmasından ötürü isim seçerken daha evvelce kullanılmamış bir ad seçmeniz gerekir. Kurallara ideal şekilde isim belirlemelisiniz.

Dernek Kurmak İçin Dilekçe Örneği

Dernek kurulum adımında ilgi etmeniz gereken bir diğer konu ise dernek yüzük yazımıdır. Dernek kurmak amacıyla dilekçe örneği hazırlarken dernek tüzüğünü de yazmış olmanız gerekir.

Tüzükler Dernek Başkanlığı doğrulusunda hazırlanır ve bulabileceğiniz misaller bulunduğu amacıyla tüzüğü doldurmak da zor bir prosedür değildir. Adres bilgi kapasitesi vermek de dernek kurmanız amacıyla zorunludur.

Dernek amacıyla belirlediğiniz adreste diğer insanlar oturuyorsa ilk olarak diğer yaşam sürdüren şahıslardan izin almış olmanız gerekir. Bu izni imzalı bir şekilde sunmalısınız. Dernek adresi olan yerin kendi girişi olmalı ve apartmandaysa diğer yaşam sürdürenların giremediği özel girişe sahip olmalıdır.

Dernek Kurma Başvurusu

Dernek kurma müracaatı detaylı belgeleri gerektirir. Dernek kuruluş bildirimi, tebligat listesi, kira kontratı, tüzük belgeleri bunlardır. Kurucu üyeler 4 adet ayrı şekilde hazırlanmış tüzüğü imzalarlar.
Dernek kurmak amacıyla Dernekler Ofis Amirliği’ne müracaat yapmanız gerekir. Derneğin kurucu bir delegesi müracaat prosedürünü tek başına yapabilir. Bütün lüzumlu evraklar ve dilekçe hazır bir şekilde hangi ilde ikamet ediliyorsa ilin ofis amirliğine gidilir.

Eğer dernek kurmak amacıyla yapmanız gerekenleri kusursuz ve doğru şekilde yaparsanız müracaatnuzun kabul olmaması amacıyla bir sebep olmaz. Eksik belgeniz varsa ya da maddelerde bir hata yaptıysanız daha sonra müracaat yapabilirsiniz.

Örenek Hazırladığımız belge: Dernek-Kurma-Basvurusu-Dilekce-Ornegi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.