GENELSAĞLIKSosyal Yardim HaberleriYardımlar

Doğum Yardımı Başvurusu 2022

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Çocuk Parası Ne Kadar Verilir?

Doğum Yardımı Başvurusu 2022

Doğum Yardımı Başvurusu 2022 Anne ve babanın Türk vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması dahilinde 15.05.2015 tarihinde ve ardından gerçekleşen bütün canlı doğumlar amacıyla verdiği doğum yardım parası şahıslara tanınmış bir haktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri bu yardım ile ilgilenen birimlerdir. Yurtdışında yaşam sürdüren yurttaşların müracaatları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınmaktadır.

Doğum Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardımdan yararlanmak amacıyla çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt prosedürü gerçekleştirdikten sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” kusursuz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardındannda birimlere verilmesi zorunludur. Çalışan şahıslarin ise çalıştığı kurumlara müracaat yapması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum yardım müracaatı gerçekleştirmek isteyen şahıslar bakanlıklardan bilgi alabilmektedirler. Diğer yandan anne ev hanımı ise gene de yardım alabilmektedir. Eşin çalışma hali yeterli olacaktır ve bundan dolayı baba memur ise çalıştığı hale müracaat yapması da geçerlidir.


Doğum Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum Yardımı ödemeleri oluşturulan müracaatnun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay amacıylade açıklanmakta olup hak sahibine PTT şubelerinden çekebilme hakkı verilmektedir. Doğum yardımı ödemesi tek seferlik bir ödeme olup gene eden bir proses değildir. Yardımı almaya hak kazanan şahıslar TC kimlik numaraları ile PTT şubelerinden alabilirsiniz. 1 yıl amacıylade yatırılan tutarın çekilmesi gerekmektedir. Aksi durumda teslim alınmayan ücretler iade olmaktadır.

Doğum Yardımı Ödemesi Ne Kadar Yapılmaktadır?

Doğum yardım ödemesi değişmekte olup birinci çocuk amacıyla 300 TL, ikinci çocuk amacıyla 400 TL, üçüncü ve ileri çocuklar amacıyla 600 TL ödemesi yapılmaktadır. Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda anlatılan tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha çok ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmamaktadır.
Hamile olan bireyin yardım müracaatı isteği kabul edilmemektedir. Çünkü doğum ödemesi canlı doğumlar ardından geçerlidir. Dolayısıyla canlı doğum ardından hak kazanan aile alakalı nüfus müdürlüğünden çocuğunuzun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt prosedürünin yapılmasının ardındannda müracaat yapılabilmektedir. Hem de annenin vefat etmesi halinde ise yardı kesilmez ve babanın sağ olması halinde doğum yardım ödemesi babaya verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.