ENGELLİGENEL

Engelli AylığI Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Engelli aylığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları doğrulusunda verdiği, 18 yaşından büyük ve 65 yaşını doldurmamış

Engelli AylığI Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Engelli AylığI Nasıl Alınır Şartları Nelerdir? Engelli aylığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları doğrulusunda verdiği, 18 yaşından büyük ve 65 yaşını doldurmamış olan bireylerin yetki sahibi şahıs hastaneler doğrulusunda verdiği sıhhat raporları ile müracaat yaparak engelinin yüzdelik dilimi tarafında alabildikleri üç aylık maaşlardır. Aynı vakitte 18 yaşından ufak olup engelli bir yakını tespit edilenlar da engelli aylığından faydalana bilmektedir. Bireylerin bakımını üstlenmiş olan şahıslar ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat yaparak alabildikleri maaşlara engelli aylığı denmektedir.

Engelli Aylığı Nedir?

Engelli aylığı, bireylerin yüzde 40 – yüzde 69 ya da yüzde 70 engelli bulunduğu belirlendiği ve belirlenmesi kabul edildiği takdirde şahıslara ödenmekte olup yapılacak engelli aylığı ücretleri engel haline ve yüzdesine göre değişmektedir. İsteğe bağlı olarak prim ödemesi yapan, değişik bir sosyal emniyet kurumundan ek geliri ya da aylık derli toplu maaş bağlanması hakkından faydalanan bireyler amacıyla engelli aylığı ödemesi yapılamamaktadır.

Engelli Maaşına Başvuru İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Engelli aylığına müracaat yapacak bireylerin en az yüzde 40 seviyesinda engelinin bulunması gerekmektedir.
En az yüzde 40 seviyesinda engeli tespit edilen bireylerin tam teşekküllü bir hastaneden engelinin düzeyini bildiren ve onaylayan sıhhat hali raporunu almaları gerekmektedir.
Engeli olan bireyler kendi seçimleri tarafında bir hastaneden rapor alamazlar. Heyet doğrulusunda tespit edilen, tam teşekküllü olan hastanelerden sıhhat kurulu onaylı engel halini bildiren rapor alınmalıdır.
Engelli aylığı sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bağlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan bireylerin müracaatları kabul edilmemektedir.
Engel hali nedeni ile engelli aylığı müracaatını şahsen yapamayacak olan vatandaşların, mahkeme doğrulusunda onaylanmış ve belgelenmiş olan vasileri doğrulusunda müracaat yapma hakları mevcuttur.

Engelli Maaşı Ne Kadardır?

Evde bakım, yaşlılık ve engelli maaşları her yıl asgari ücretin zam seviyesi ile birlikte değişmektedir. 2022 yılsinde engelli maaşı 1552 lira olup süreçlere ve zam civarlarına bağlı olarak bu ücret değişmektedir.

Engelli Aylığı Bağlanması İçin Sadece Engelli Raporunun Olması Yeterli Midir?
Hayır, yeterli değildir. Engelli aylığı almak amacıyla engelli raporunun yanı sıra bireylerin engeli nedeni ile çalışamıyor olmaları, emekli olmamaları, nafaka almıyor olmamaları ve nafaka almayacak olmaları gerekmektedir. Bu şartların yanı sıra aile amacıylade şahıs başına düşen aylık gelirin muhtaçlık sınırı olarak tespit edilen ücret tutarının altında olması gerekmektedir.

Engelli Aylığı Kimlere Verilir?

18 yaşından büyük ve 65 yaşından ufak olan ve en az %40 ile %69 seviyesinda engeli tespit edilen bireylere,
%40 ile %69 arasında engeli tespit edilen bireylere,
18 yaşından büyük olan ve %70’in üstünde engeli tespit edilen bireylere,
%70’in üstünde engeli tespit edilen bireylere,
Yukarıdaki engel durumlarından rastgele birine sahip olan ve aylıktan faydalanma hakkını önleyecek bir konu bulunmayan bireylere engelli aylığı verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.