ENGELLİGENELSAĞLIK

Engellilerin Tüm Hakleri Nelerdir?

Engelli vatandaşlar için verilen pek çok yardım bulunmaktadır. Engelli hakları kapsamında bulunan bu hakların

Engellilerin Tüm Hakleri Nelerdir?

Engellilerin Tüm Hakleri Nelerdir? Engelli vatandaşlar için verilen pek çok yardım bulunmaktadır. Engelli hakları kapsamında bulunan bu hakların bazıları maddi bazıları manevi yardımlardan oluşmaktadır. Engel oranlarının çeşidine ve yüksekliğine göre verilen bu yardımların ne olacağı belirlenmektedir. Örneğin bazı konularda düzenli miktarda ücret verilirken bazı konularda da indirimler uygulanmakta olma durumu engelli hakları kapsamında kontrol edilecek durumlardan biridir. Engelli vatandaşlar bu haklarından kolayca faydalanabilmektedir. Peki engelli vatandaşların hakları nelerdir ve hangi haklardan yararlanmaktadırlar?

Engelli Vatandaşların Hakları ve Faydalandıkları Hizmetler

Engelli vatandaşlar (%40 ve üzeri), engelli hakları kapsamında kendileri için bir kart çıkararak tüm haklarından rahatça faydalanabilirler. Bunun dışında pek çok engelli hakları için mevcut olan maddi yardım ve indirim bulunmaktadır. Bu yardımlar ve indirimler şu şekildedir:

Evde bakım ücreti verilmesi
Engelli aylığı
Muhtaç aylığı
Konutlarda emlak vergisi muafiyeti
Araç alımında ÖTV indirimi
Motorlu taşıtlarda MTV muafiyeti
İthal edilen araç ve gereçlerde gümrük vergisi muafiyeti
Ulaşım indirimleri
Müze ve ören yerleri indirimi
Gelir vergisi indirimi
AÖF harç indirimi
Eğitim araç gereçleri indirimi
Elektrik, su, doğalgaz indirimleri
Özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi
Tıbbi araç gereç indirimi

Diğer Haklar

Kamu kurumları tarafından engelli vatandaşlar için ayrıca uygulanan diğer indirimler ve diğer haklar da bulunmaktadır. Bunlara göz atıldığında şu kurumların ve diğer hakların olduğu görülmektedir:

Engelli kimlik kartı hakkı (%40 ve üzeri için)
Belediyeler tarafından uygulanan indirimler
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uygulanan haklar
Devlet tiyatrolarından uygulanan indirimler
Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından uygulanan haklar
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından uygulanan indirimler
Milli Parklar için uygulanan indirimler

Kamu kurumları dışında bazı özel firmalarda engelliler için bazı indirimler ve haklar düzenlemiştir. Türk Hava Yolları %40 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlara uçak bileti fiyatlarında %30 indirim yapmaktadır. Bu indirimi talep etmek engelli bireylerin hakları arasındadır. Bununla birlikte şehirler arası otobüs firmaları da özellikle indirim uygulamak zorundadır, bu haklar bireylerin özgürce kullanabileceği haklarıdır. Engelli vatandaşlar otobüs firmalarını kullanırken %30 indirim hakkına sahiptir.
Eğitim haklarına bakıldığında ise Millî Eğitim Bakanlığı’nın ve ÖSYM’nin engelli vatandaşlara yönelik uygulamaları bulunmaktadır. Ekpss sistemi ile engelli vatandaşlar devlet memuru olarak atanabilme hakkına sahiptir. Eğitim ile ilgili yapılan bir diğer uygulama ise engelli vatandaşlara kurulan okulların açılmasıdır. Tüm bu haklara özellikle engel oranı %40 ve üzeri olan vatandaşlar ulaşabilmektedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.