BilgilerGENELVergi

GENÇ GİRİŞİMCİ VERGİ MUAFİYETİ 2022

Genç girişimciye vergi muafiyeti var mı? Sorusu internette oldukça sık aranan bir konudur.

Genç Girişimciye Vergi Muafiyeti Var Mı?

Genç girişimciye vergi muafiyeti var mı? Sorusu internette oldukça sık aranan bir konudur. Genç girişimci olabilmenin bazı koşulları bulunmaktadır. 29 yaş altı vergi istisnasından yararlanmak isteyen kişilerin bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

Genç girişimci olup kendi işini kurmak isteyen kişiler için devlet vergi yükünü azaltacak bazı istisnalar gerçekleştirmektedir. Buna vergi prim teşviki adı verilmektedir. Genç girişimci vergi muafiyeti için temel koşul 29 yaşın altında olmak ve ilk kez vergi mükellefi olma durumunu yerine getirmektir.

Gençlere uygulanan bu teşvik, hak kazanıldığı süreden itibaren3 yıl süre ile devam etmektedir. Bu süre zarfında işini bırakan kişiler bu haklarını yitirmektedirler. Bu hak 3. Kişilere devredilememektedir. İşin devri söz konusu olduğunda da yine teşvik son bulmaktadır.

Genç Girişimci Vergi Muafiyeti Kaç Liradır?

Devlet tarafından 193 sayılı gelir vergisi kanununca yeni iş kurup faaliyete başlanılan takvim yılı esas alınarak 3 sene boyunca kazancın bir bölümü vergi dışı bırakılmaktadır. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 20. Maddesinde yer alan, 10.02.2016 tarihi itibariyle ilk kez vergi mükellefi olan genç girişimciler, faaliyete geçtikleri iş takvimi yılı itibariyle üç vergilendirme dönemi süresince; kazançlarının yıllık 75 bin TL ‘lik kısmı gelir vergisinden istisna edilmiştir. Bu destek kapsamında genç girişimcilere 22 bin liralık vergi desteği sunulmaktadır.

Genç Girişimci Vergi Muafiyetinden Kimler Yararlanabilir?

Ticari, mesleki ya da zirai faaliyet gerçekleştirecek olan ve ilk kez vergi mükellefi olacak 29 yaş altında olan kimseler bu teşvikten yararlanabilmektedir. Vergi muafiyetinden yararlanmış olan kimselerin kira, ücret gibi beyan edilmiş başka bir kazançlarının olması durumunda belirtilmiş olan ticari, mesleki ve zirai faaliyet gerçekleştirme nedeniyle muafiyetten yararlanmaya devam edebilmektedir.

Ancak başka bir iş faaliyetinde ortaklığı bulunan, daha önce mükellef olup işletmesini kapatmış olan kimseler bu teşvikten yararlanamamaktadır. Bunun yanı sıra 01.06.2018 yılı öncesinde işe başlamış olan mükellefler bu teşvikten yine yararlanamamaktadır. Son olarak kurulacak olan şirketin limitet ya da anonim şirket kuruluşları ise yine bu teşvikten yararlanamamaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.