BilgilerGENELSAĞLIK

GSS Borcu Sildirme 2022

GSS borcu sildirme dilekçesi prosedürü Genel Sıhhat Sigortası borcunu kaldırmak isteyenlerin bilmesi gerektiği bir prosedür olmaktadır.

GSS Borcu Sildirme 2022

GSS Borcu Sildirme 2022 GSS borcu sildirme dilekçesi genel sıhhat sigortası denilen ve devlet doğrulusunda sağlanan haktan vazgeçmek için yazılan bir belgedir. Sosyal Emniyet Kurumu aracılığı ile teşhis edilen genel sıhhat sigortası erişkin olan, sıhhatli şahısler içinde yapılır ve genel sıhhat sigortası mükellefi olur. Mükellef olan şahıslar genel sıhhat hizmetlerini bedava olarak alırlar. Çalışmasına engel olacak şekilde sıhhat problemi olan şahıslar, öğrenciler, gaziler, gelirleri belirli bir miktarın altında olan şahıslar genel sıhhat sigortasından muaf tutulurlar.

Nüfus taranarak muaf şahıslar belirlenir ve geri kalan insanlar mükellef olarak teşhis edilir. Bu hal tahakkuk edildiğinde genel sigortadan yararlanan şahıslar amacıyla prim borcu oluşmaya başlar.

GSS Borcu Sildirme Dilekçesi Örneği

GSS hakkından yararlanan şahıslar kimi zaman bu halun farkında olmadığı amacıyla prim borçları giderek artar. GSS borcu sildirme dilekçesi örneği ile bu borçlara itiraz etme hakkı olur.

Birey kendi rızasıyla beyan etmediği prosese devlet tahakkuk etmiş olsa da biriken borçlara itiraz edebilir. İtirazı da dilekçe ile gerçekleştirirler. GSS yükümlülüğü getirilmiş ancak GSS yükümlüsü olmayan şahısler bu dilekçe ile müracaat yaparlar.

Oluşan borçlara itiraz edildiğinde borçlar silinebilir. Dilekçe onaylanıp borçlar silinse de daha sonra tekrar devlet tahakkuk prosedürünü gerçekleştirebilir. Yani dilekçe ile silinen borçlar tekrar borçlanmayacağınız manasına gelmez. Herhangi bir engeli olmayan şahıslar amacıyla GSS mükellefi prosedürü yapılabilir.


GSS Prim Borcu Sildirme Dilekçe Örneği

GSS borcu sildirme dilekçesi insanların numune dosya ile merak ettiği bir mevzu olmaktadır. Düşük gelirli şahıslar, gaziler, bakıma muhtaç olan şahıslar GSS sisteminde mükellef olamazlar. GSS prim borcu sildirme dilekçe örneği rastgele bir engeli olmayan ve haberi olmadan devlet tahakkuku ile mükellef olan şahıslar amacıyladir.

Eğer bir hanede şahıs başına düşen gelir asgari ücretin brüt rakamından üçte bir az olduğunda şahıs GSS sisteminden muaf olur. Eğer asgari ücret üstündeyse GSS sisteminde tam mükellef olurlar.

Bireynin SGK kaydı olmadığında ama GSS ödemelerini yaptığında sıhhat hizmetlerinden bedava olarak yararlanabilirler. Bireynin BAĞ-KUR, SGK ya da çiftçi sigortalılığı kaydı varsa GSS sistemine mükellef olamaz. Bu şahıslerin esasen sosyal güvenceleri mevcuttur.

GSS Borç Sildirme

GSS mükellefi olduğunuzda prim borcunuz oluşur. Prim borçlarınızı sildirme adına GSS borç sildirme dilekçesi hazırlamanız gerekir. Bu dilekçe mükellef olmanıza dair itiraz etme hakkı sunar.

İlk olarak GSS borcunuzu öğrenmek amacıyla e-devlet üzerinden sorgulama yapmanız gerekir. Ardından GSS tescil tarihinizi öğrenmeniz gerekir. İşsiz haldeysanız ne kadar vakittir işsizsiniz bunu bildirmelisiniz.

Mükellef olduğunuz tarihten sonra SGK üzerinden prosedür yaptıysanız gene borç tahakkuk prosedürü gerçekleştirebilirsiniz. Dilekçeye şahsi bilgilerinizi doğru şekilde yazmanız gerekir. Dilekçeyi SGK müdürlüğüne elden teslim edebilir ya da PTT aracılığı ile taahhütlü şekilde gönderebilirsiniz. El yazısı ile yazabilir ya da bilgisayarda hazırlayarak daha sonra ıslak imza atabilirsiniz.

Genel Sıhhat Sigortası Borç Sildirme Dilekçesi

Devlet doğrulusunda yapılan hizmetlerden biri GSS hizmetidir. Genel sıhhat sigortası engel teşkil etmeyen her şahıs amacıyla tahakkuk edilebilir. Ancak birtakım hallerde şahıslar bu halden haberdar olmazlar. Genel sıhhat sigortası borç sildirme dilekçesi hazırlayarak süreçte meydana gelen prim borçlarına itiraz edebilirler.

Nüfus taraması yapılarak sıhhatli ve erişkin şahısler teşhis edildiğinde sistem otomatik olarak GSS mükellefi olarak atar. Bu şekilde şahıs haberi olmadan GSS prim borcu altına girmiş olur. Birey kendi beyan vermediği amacıyla bilmeden tahakkuk edilen prosedüre itiraz edebilir.

İtiraz etmek ve prim borçlarını sildirmek amacıyla dilekçe yazılması gerekir. Ancak burada ilgi edilmesi gereken mevzu şudur. Prim borcu amacıyla itiraz dilekçesi kabul edildiğinde borçlar silinse de ardından devlet sizi tekrar GSS mükellefi olarak atayabilir. Bu halde borcunuz tekrar birikmeye başlar.

GSS sisteminden tamamıyla muaf olmak amacıyla de gene dilekçe ile müracaat yapmanız gerekir. Bu prosedür sıhhatli ve erişkin olan her şahıse yapıldığı amacıyla çoğu insanı ilgilendirir. GSS borcu sildirme dilekçesi genel olarak bu şekilde yer alıyor.

GSS Borcu Sildirme 2022 örneği >  GSS-Borcu-Sildirme-Dilekcesi-1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.