BilgilerGENEL

İhtarname Nasıl Çekilir ?

İhtarname örneği merak edilen bir mevzu durumuna gelmiş durumda. Bu hususta sizlere ihtarname örneğini detaylıca tanımlamak istiyoruz.

İhtarname Nasıl Çekilir ?

İhtarname Nasıl Çekilir ? İhtarname örneği, bir bireyin hukuk boyutunda olan her hali amacıyla, muhatabı bulunduğu doğrultua sözleşme, kanun, gelenek ve görenek ile meydana gelen hak ve taleplerinin yazılı şekilde sunulması manasına gelmektedir. Yani bireyin hak ve taleplerinin karşı doğrultua haber verilmesi anlamını taşımaktadır. Hukuksal bir kavram olan ihtarname, hukukun her dalında işlevselliğe sahip olmaktadır. İhtarname çekmek birtakım hallerde mecburi olmasa bile sağladığı basitlikler amacıyla ile ehemmiyet taşımaktadır.

İhtarname Nedir ve Nasıl Çekilir?

İhtarname örneği hem işçi hem işveren doğrulusunda sarfedilen bir belge olmaktadır. İşçi ile işveren arasında tespit edilen iş sözleşmesi doğrultuların karşılıklı olarak birbirlerine karşı olan yükümlülüklerinı göstermektedir. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen bir doğrultu bulunduğu hallerde ise başka doğrultuın ihtarname çekme hakkı bulunuyor. İhtarname doğrultular arasında yaşanan halin kanıtı olmaktadır.

İşveren Fesih İhtarname Örneği

İşveren fesih ihtarname örneği, işçinin iş sözleşmesinin gerektirdiği şart ve yükümlülükleri taşımadığı hallerde işverenin başvurduğu bir eylem olmaktadır. İşverenin ihtarname yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde haklı halda olması dâhilinde bile yüklü tazminat ödemesi ya da değişik olumsuzlukların meydana çıkması mümkün haller arasında bulunuyor. Bu namacıyla ile işveren haklı bulunduğu hallerde noter doğrulusunda ihtarname çekerek kendini emniyet altına alabilmektedir.

İş kanuna göre işverenin iddia ettiği her hal amacıyla ihtarname gönderme mecburiluğu olmaktadır. İhtarnamenin en çok kullanıldığı hal ise işinin işe gelmemesi hali olarak yaşanmaktadır. İşçinin mazeret göstermeden işe gelememe halinde işverenin ihtar çekerek hali kanıtlaması gerekmektedir. dava vakitcinde noter doğrulusunda çekilen ihtarname mühim bir kanıt olarak kullanılmaktadır.

İhtarda Kaç Gün Süre Verilir?

İhtarda kaç gün vakit verilir sorusu iş yükümlülüğünü yerine getirmeyen işçi ile temasını bitirmek isteyen işverenin merak ettiği bir soru olmaktadır. İşe gelmeyen işçi amacıyla çağrı ve mazeret ihtarı noter aracılığı ile gönderilmektedir. Gönderilen ihtarnamenin barkod numarası noterden istenmektedir. Barkod numarası, ihtarnamenin işçiye ulaşıp ulaşmadığını denetim etmek hedefi ile kullanılmaktadır. İhtarname çekildikten 3 ya da 4 gün sonra oluşturulan denetim ile ihtarnamenin işçiye tebliğ edilmesi tarihinden itibaren, ihtarnamede işçiye verilmiş olan 2-3 günlük vakit beklenmektedir. Beklenen bu vakit içerisinde işçinin işe gelmemesi ve mazeret bildirmemesi halinde işçinin çıkış prosedürü yapılmaktadır.

İşçi İhtarname Örneği!

İşçi ihtarname örneği nedir diye merak eden işçiler iş yeri ile hayat sürdürdükleri meseleye çözüm arayan işçiler olmaktadır. İşçinin işverenine ihtar çekmesi iş hayatında sık sık rastlanan bir hal olmaktadır. İşçinin işverene ihtar çekmesi çoğu değişik sebepten kaynaklanabilmektedir.

Bu Amaçlarda Kullanılır

İşçinin çok mesai ile çalıştırılması
Fazla mesai yapan işçiye ücretinin verilmemesi
İşçiye hafta tatil izni verilmemesi
İşçiye senelik izin verilmemesi
İşçiye senelik izin ücretinin verilmemesi
İşyerinde mobbing yapılması
İşçinin haksız olarak işten çıkarılması
İşçiye ücretinin ödenmemesi
İşçiye ücretinin eksik ödenmesi
İşçinin zorla istifa ettirilmesi
şeklinde sayılmaktadır. Hem de işçi emeklilik, evlilik, askerlik gibi haller amacıyla iş yeri ile temasını sonlandırırken de namacıylai ve taleplerini duyurmak amacıyla ihtarname çekebilmektedir. İhtarname hazırlayacak olan işçinin bu alanda deneyimli bir avukattan destek alması da kendi yararına olmaktadır.

İhtarnameye Cevap Gelmezse Ne Yapılır?

İhtarnameye yanıt gelmezse ne yapılır sorusunu ihtarname gönderdiği halda yanıt alamayan doğrultular sormaktadır. Noter kanalı ile gönderilen bir ihtarnameye karşı zamanı içerisinde itiraz etme hakkı bulunuyor ve doğrultular bu hakkı istedikleri halda kullanabilmektedir. İtiraz zamanı 7 gün olmaktadır. Eğer ihtarnamede belirli bir vakit öngörülmüş ise de bu öngörülen vakit içerisinde yanıt verilmesi gerekmektedir.

Kişinin yönüne gönderilen ihtarnameye karşı rastgele bir prosedür yapmaması da aleyhine bir hal oluşturmamaktadır. Hukukta susma, kabul etme manasına gelmemektedir. İhtarnameye yanıt vermek mecburi olmamakta ve iddiaların asılsız bulunması halinde reddetmeye yönelik başvurulacak hukuki bir yol olmaktadır. iddiaların gerçeği yansıtması halinde ise ihtarname çekilen şahıs belirti edilen halleri yerine getirmek halinde olmaktadır.

İşçi İhtarname Örneği

Aşağından işçi ihtarname örneğini Word ve pdf formatında indirebilirsiniz.

indirmek için tikla

Kiracıya İhtarname Örneği

Aşağından kiracıya ihtarname örneğini Word ve pdf formatında indirebilirsiniz.

indirmek için tikla

Alacak İhtarname Örneği

Aşağından alacak ihtarname örneğini Word ve pdf formatında indirebilirsiniz.

indirmek için tikla

Ecrimisil İhtarname Örneği

Aşağından alacak ecrimisil İhtarname örneğini Word ve pdf formatında indirebilirsiniz.

indirmek için tikla

İşçi Fesih İhtarname Örneği

Aşağından alacak işçi fesih İhtarname örneğini Word ve pdf formatında indirebilirsiniz.

indirmek için tikla

Noter Fesih İhtarname Örneği

Aşağından alacak işçi noter İhtarname örneğini Word ve pdf formatında indirebilirsiniz

indirmek için tikla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.