İş ve İşçilerÇalışanGENEL

İş ve İşçi Hakları Nelerdir? Tüm Haklarınız Nedir!

İş, en genel tarifi ile insanlara hizmet ve mal üretilmesi olarak söylenebilir.

İş ve İşçi Hakları Nelerdir? Tüm Haklarınız Nedir!

İş ve İşçi Hakları Nelerdir? Tüm Haklarınız Nedir! İş, en genel tarifi ile insanlara hizmet ve mal üretilmesi olarak söylenebilir. Bu işi sağlayan şahıslara de işçi denilmektedir. İşçilerin çalışma hayatlarında pek çok hakkı bulunmaktadır. Devlet doğrulusunda teşhis edilen ve net olan haklar, iş ve işçi hakları kapsamında işverenler yönünde kesinlikle uygulanmalıdır. Uygulanmaması halinda bu hal bazı uyarılar ve cezalar ile sonlanmaktadır. Oluşturulan işçi hakları ile işçiler, işverene karşı korunmaktadır.

İşçi hakları içerisinde ilk sırada göze çarpan hak edilen paradır.

Yani maaş olarak tanımlanmaktadır. iş ve işçi hakları kapsamında işi sağlayan işçi, maaşını tam gününde almalıdır. Hem de maaşın tam verilmesi gerekmektedir. Eksik maaş vermek ya da gününde vermemek son derece haksız bir davranıştır ve belli cezaları bulunmaktadır. Kısacası işçinin maaşının ödenmesinde rastgele bir gecikme katiyen olmamalıdır ve tam saatinde yatırılmalıdır.

Çalışan bireyin kesinlikle sigortası yapılmalıdır.

Sağlık emniyeti sağlanmalıdır. Kesin bir kural olarak işçinin işe başladığı gün sigortanın da başlatılması gerekir. Sosyal güvenliğin sağlanması işçi hakları arasında en mühim olanlardan biridir. Eğer sigorta ve sosyal emniyet sağlanmaz ise işçi, bu hali Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bildirmelidir. Bildirilen bu hal incelemeyen alınır. Sonrasında teşhis edilen vaka amacıyla tutanak tutularak lüzumlu cezalar uygulanır. İdari para cezası verdiği işveren, bu haldan kaçamamaktadır.

İşçiler, çalıştıkları vakit içerisinde ara verebilme hakkına sahiptir. Ara vermeden çalıştırılan bir işçinin olması işçi haklarına kesinlikle aykırıdır. İşçi şayet bir gün içerisinde 4 saat ya da daha az bir vakit çalışıyorsa 15 dakika ara yapma hakkına sahiptir. Eğer 4 saatten çok 7,5 saatten az çalışıyor ise 30 dakika mola yapma hakkına sahiptir. Eğer işçi bu vakitlerden daha çok çalışıyorsa kesinlikle en az 1 saat dinlenmelidir.

Haftanın bir günü dinlenme hakkına sahip olan işçiler, şayet o tatil günlerinde çalışır ise normal çalıştıkları günün iki buçuk katı ücret alma hakkına sahiptirler. Tatil gününü işyerinde yaşamış işçiye kesinlikle günlük ücreti o gün amacıyla daha çok verilmelidir.

Bunların dışında işçiler, genel tatillerde çalışmama hakkına, senelik ücretli izin hakkına, bedava izin hakkına da sahiptir. Hem de çok mesai yapan işçiye mesai ücreti de ödenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.