BilgilerGENEL

Kıdem Tazminatı Dilekçesi

Kıdem tazminatı hakkedişi 7000 gün SGK’lı olmak gerekmektedir. 7000 gün ile kıdem tazminatı alma dilekçesi için bazı şartların yerine gelmiş olması gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Dilekçe Örneği

Kıdem tazminatı hakkedişi 7000 gün SGK’lı olmak gerekmektedir. 7000 gün ile kıdem tazminatı alma dilekçesi için bazı şartların yerine gelmiş olması gerekmektedir.

7000 gün ile kıdem tazminatı emekli olmak için sosyal güvenlik kurumunda çalışma günlerini doldurmuş ancak devlet kanunlarınca belirtilen emeklilik yaşını bekleyen kimselerin hazırladığı bir dilekçe örneğidir. Sigortalı olma süresini doldurmuş aynı zamanda prim ödeme gün sayısını tamamlayan bir kimsenin gerekli yaş koşullarını sağlamamış olsa bile gerekli yasa uyarınca, dilekçede açık bir şekilde belirtilen gerekçe için kıdem tazminatına hak kazanabilmektedir. Bu dilekçe ile birlikte iş yerinden ayrılma hakkını da elde etmiş olur. Bu dilekçenin onanması durumunda bu hakkından yararlanmaya başlayabilmektedir. Bu şekilde sigorta primi dolan bir kimse yaşını beklemeden çalışmakta olduğu işten ayrılabilir.

Kıdem Tazminatı İçin Dilekçe Nereye Verilmektedir?

Kıdem tazminatı talep edecek kişinin iki ayrı dilekçe oluşturması gerekmektedir. Bu dilekçelerden biri bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu için yazılmaktadır. Bir diğeri ise hali hazırda çalışmakta bulunduğu iş yerine yazılmaktadır. Kıdem tazminatı için çalışanın mutlaka iş yerine de yazılı dilekçe vermesi gerekmektedir. Ancak önemli bir durum söz konusudur. Bir kimsenin öncelikle SGK dan emeklilik hakkına ilişkin yazı almaması durumunda kıdem tazminatına hak kazanamamaktadır.

Kıdem Tazminatı İçin Gerekli Olan Evraklar

Bir kimsenin emekli olabilir yazısı alabilmesi için ise SGK’ya dilekçe yazması gerekmektedir. Mevzu bahis SGK dilekçesi için kişinin,İş yerinin bağlı olduğu SGK adı, Sigorta sicil numarası ve TC. Kimlik numarası ve Ad soy ad ve adres bilgilerinin yer alması gerekmektedir. SGK’dan alınan yazı iş yerine verilerek kıdem tazminatına hak kazanılır.

Kıdem Tazminatı Dilekçesi E devlet Üzerinden Verilir Mi?

Kıdem tazminatı alabilir yazısı e devlet üzerinden alınabilmektedir. Ancak başvuru dilekçesi e devlet üzerinden gerçekleştirilememektedir. Kıdem tazminatı hak eden bir kişi çalıştığı yerden alamaması durumunda işverene cezai yaptırım uygulanmaktadır. İstifa ederek kıdem tazminatı alma durumu için kişinin emeklilik gün sayısını doldurmuş ve SGK’dankıdem tazminatı alabilir yazısının çıkmış olması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.