BilgilerGENEL

Kira Sözleşme Örneği 2022

Kira Sözleşmesi Dilekçe Örneği 2022

Günümüzde ev sahibi ve kiracının haklarını belirlemesi için gerekli olan dilekçelerden bir tanesi de kira sözleşmesi dilekçesidir. Kira kontratı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı huşular söz konusudur. Kira sözleşmesi ya da kira kontratı, ev veya iş yeri sabi ve kiralayan kişi veya kurum arasında imzalanan bir sözleşme türüdür. Kiralama işlemi için düzenlenmekte olup kiralanmakta olan taşınmaz mülk için kullanım hakkı ve bu kullanım hakkından doğan gerekli ödeme tutarı ve şartlarını belirlemek adına yapılmaktadır.

Kira Kontratı Nasıl Yapılır?

Kiralaması yapılan iş yeri ya da ev için kontrat hazırlamanın ilk kuralı fotoğraflama yapılmasıdır. Bu sayede kiralaması yapılacak olan taşınmaz için sözleşme bitimi ya da boşaltımı gibi durumlarda işveren veya kiracı için gerekli delili sunma şansına sahip olacaktır. Kira kontratı kiracı ve ev sahibi evde iken hazırlanmalıdır. Kiracı eve ya da iş yerine eşyalarını taşımadan önce demirbaş listesinde yer alan ya da kiralanan taşınmaz ile birlikte sunulan eşyalar, kapı, pencere, parke, avize, dolap ev aletleri, termosifon, kombi gibi akla gelebilecek ve taşınmaz içinde hizmete sunulan eşyaların da fotoğraflaması yapılmalıdır.

Kira Sözleşmesinde Masraflar Hangi Tarafa Aittir?

Kira sözleşmesi yapıldıktan sonra apartman ve evde oluşabilecek masraflar sözleşme içerisinde belirtilmemiş ise şu şekilde gerçekleştirilmektedir; apartmanda bulunan kapıcılık hizmetleri kiracıya, apartman içerisinde asansör, jeneratör, hidrofor gibi tüm apartmanı kapsayan şeylerin tamiri için ev sahibi ödeme yapmalıdır. Bunun yanı sıra kiralanan taşınmaz içerisine yapılacak olan yeni bir şey ise masrafları anlaşılarak ortak ödenir ya da taşınmaz sahibi tarafından karşılanır. Taşınmaz devralınmadan önce boyalı ve temiz şekilde verilip, kiracı oturduğu yıllarda boya yapacak ise kendi karşılamalıdır. Yine aynı şekilde ev içerisinde kombi klima, termosifon vb. ürünler var ise arıza durumunda kiracının ödeme yapması, bunlar ilk kez takılacak ise ev sahibinin bunları karşılaması gerekmektedir. Yine sözleşme gereğince kiracı sözleşme bitiminde ya yeni sözleşme yapıp kalmaya devam etmeli ya da taşınmazı devraldığı şekilde boyalı ve eksiksiz çalışan ile teslim etmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.