GENELBanka ve Krediler
Trend

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Ev için Kredi Nasıl Kullanırım İşte En Kolay yolunu Sizler İçin Hazırladık!

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi bir kimsenin ev sahibi olabilmesi için banka tarafından kullandırılan ve uzun vadede yüksek bedelli bir kredi çeşididir. Konut kredisi nasıl kullanılır? Sorusu hemen herkes tarafından araştırılmaktadır. Bu sayede kişi kira öder gibi ev sahibi olma imkanına sahiptir. Konut kredisi kullanımı için kişinin belli bir birikimini peşinat olarak kullanması gerekmektedir. Bununla birlikte peşinatsız kredi kullanacak kimseler için yapılan yasal düzenlemelerce banka içerisinden özel ev sigortası ve bireysel emeklilik gibi hesaplar açılarak kredi kullanımı yaptırılabilmektedir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Bir konut sahibi olmak için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bunlardan ilki konut kredisi kullanmak istediğiniz bankanın özel şartlarının bulunup bulunmadığını öğrenmektir. Daha sonrasında istediğiniz konutu bulmalısınız. İstediğiniz konutu bulduktan sonra konut kredisi için gerekli evraklar bina yaşı, konut ısınma sınıfı, kaçıncı katta ve kaç odalı olduğu gibi detayları banka ile paylaşmak gerekmektedir. Binanın sıfır ya da ikinci el olması da yine bilinmesi gereken detaylar arasında yer almaktadır. Daha sonrasında peşinat olarak kullanacağınız tutarı belirlemek gerekmektedir. Kredi kullanılacak bankadan randevu alıp konut kredisi başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Form doldurulurken bütün bilgilerin eksiksiz doldurulmuş olması, gecikmiş borçlarınızın olmaması, kredi çekecek kişinin adına fatura var ise bu faturaları düzenli ödüyor olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Başvuru Şartları

Kişilerin kredi kullanımı yapabilmesi için konut kredisi başvuru şartları huşunda bazı yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülükler doğrultusunda konut kredisi kullanmak isteyen kimsenin reşit olması gerekmektedir. Bununla birlikte konut kredisi kullanacak kişinin herhangi bir yerde çalıştığını belgeleyecek evraklara sahip olması gerekmektedir. Konut kredisi başvurusu için her bankanın kendi nezdinde belirlemiş olduğu bazı durumlar söz konusu olmaktadır. Ancak genel olarak başvuru şartları için konut kredisi başvuru formu (eksiksiz doldurulması gerekmektedir.), kredi çekmek isteyen kişinin imzalı ikametgah belgesi, T.C. Kimlik Kartı fotokopisi ve var ise ehliyet ve pasaport fotokopisi gerekmektedir. Bununla birlikte gelir durumunu belgeleyen resmi evraklar ( çalışılan yerin muhasebe departmanı ya da kendine ait şirket ise şirket muhasebesinden istenmesi), satın alınmak istenen konutun tapu fotokopisi ve konut özelliklerini içeren form gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.