BilgilerGENEL

Mobbing istifa Dilekçe Yazma?

Mobbing istifa dilekçesi örneği hakkında bilinmesi gerekenler

Mobbing istifa Dilekçe Yazma?

Mobbing istifa Dilekçe Yazma? Mobbing istifa dilekçesi örneği iş yerinde uğranılan psikolojik şiddete istinaden her insanın gerçekleştirebileceği meşru bir işlemdir. Mobbing sözcüğünün çoğu değişik manası bulunur. Zorbalık, kabalık, iş yerinde maruz kaldığınız ve sürekli olan kötü davranışlar neticesi psikolojik şiddet uygulanması olarak ifade edilebilir. İş yaşamı hepimiz amacıyla zahmetlidir ancak bir şahıs üstün konumda olması sebebiyle kendisinden alt kademede çalışan şahsa mobbing uygularsa şahıs işten ayrılma hali yaşayabilir.

Yöneticiler doğrulusunda mobbing uygulanması bugünümüzde sık rast gelinen bir durumdur. Bu şiddet açık bir şekilde ya da kapalı bir şekilde uygulanabilmektedir. Eğer iş yerinizde bu hali yaşıyorsanız haklarınız bulunduğunu bilmeniz süreci daha az hasarla atlatmanıza yardımcı olabilir.

Mobbing Dilekçesi Örneği

İnsanlar iş yaşamında kötü muamele ile karşılaşarak zor halde bırakılır ve hem de istifa etmeye zorlanabilir. Mobbing istifa dilekçesi örneği bu halde başvurabileceğiniz bir haktır. Terfi engellemesi, hakaret, kademe düşürme, ayrımcılık, tehdit, taciz, aşağılama, mesai saatlerinde eziyet hedefli değişiklık ve daha pek çok namacıyla sizi bu hale düşürebilir.

Mobbing ile alakalı dava açmak istediğinizde ilk olarak bir ispatınız olması gerekir. Resmi bir kanıt bulunduğunda davanın sonuç vermesi daha süratli olur. Kanıt amacıyla yazılı ifade ya da sözlü ifadeleri kullanabilirsiniz. Video ya da ses kaydı yaptıysanız aleni bir şekilde kayıt yapıldığı anlaşılıyorsa mahkeme bunu kanıt olarak kabul eder. Emniyet kamerası kayıtları net olarak kanıtdir.

Mobbing Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İş yerinizde uğradığınız mobbing amacıyla meşru hakkınızı kullanmak istediğinizde belirli kurallara ideal şekilde dilekçe hazırlamanız gerekir. Mobbing dilekçesi nasıl yazılır konuu ile alakalı ilk olarak ilgi etmeniz gereken konu yönetici doğrulusunda yapılan psikolojik şiddetin ebatı ayrıntılı şekilde yazılmalıdır. Size yapılan psikolojik şiddetin sizin üzerinizde ne gibi bir tesiri bulunduğu da dilekçeye yazılabilir. Size yapılan mobbing yüzünden yapmakta bulunduğunuz iş nasıl etkilenmekte bunu da dilekçeye yazmanız gerekir.

Size psikolojik baskı yapıldığı sırada olaya tanıklik eden bireylerin ifadeleri ile imzaları bulunması dilekçeniz amacıyla en mühim konutur. Bu yazılı beyanlar davada ispat olarak kabul edilir. Kanıt olmadan müracaatrsanız iftira konuu olabilir.

Mobbing ile İlgili Nereye Şikayet Edilir?

Özel sektörde çalışıyorsanız şayet mobbing ile alakalı nereye şikayet edilir konuu ile alakalı Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı’na dilekçeyle müracaat yapmanız gerekir. Resmi bir kuruma müracaat yaptığınız amacıyla dilekçede kendilerine ispat sunmalısınız. İş yerindeki amiriniz size baskı uyguluyorsa ve psikolojik şiddete varan haller yaşanıyorsa mobbing altındasınız demektir. Mobbing ülkemizde suç olarak görülür ve bu hale maruz kalan bireylerin meşru olarak haklarını aramaları gerekir.

Dilekçe aratarak müracaat yaptığınızda şayet ispat sunabilecek haldeysanız dava sizin lehinize sonuçlanır. Birey psikolojik ya da fiziksel şiddet gördüğünde dilekçeye yaşadıklarını ayrıntılı bir şekilde yazmalıdır. Ruh halinde nasıl tahribatlar yarattığını da açık bir dille dilekçeye eklemelidir.

Mobbing İstifa Dilekçesi Örneği

Mobbing istifa dilekçesi örneği hazırlanırken size yapılan psikolojik ya da fiziksel şiddete tanık olmuş insanların isimleri, ifadeleri ve imzaları da yer almalıdır. Dilekçenin konuu net olarak anlatılmalıdır. İlgili makamın inceleme edebilmesi amacıyla size yapılan psikolojik ya da fiziksel şiddetin ayrıntılı bir şekilde anlatılması gerekir. Yaşadığınız sıkıntıları madde şeklinde tek tek yazarsanız dilekçeniz amacıyla daha ideal olur.

Açık bir dille yazmanız size yapılan şiddetin ebatınu göstereceğinden dava neticesi verilebilecek cezanın da tespit edilmesini sağlar. Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı’na gönderilen dilekçeler incelenerek lüzumlu görülmesi halinde işleme konulurlar. Eğer kamuda çalışıyorsanız çalıştığınız kurum hangi bakanlığa bağlıysa mobbing amacıyla dilekçe müracaatını alakalı bakanlığa yapmanız gerekir. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın bütün dilekçeler incelenir ve lüzumlu görüldüğünde işleme konulur.

Maddi kanıt gösterdiğinizde ispatlar incelenir ve ardından cezaya karar verilir. Emniyet kamerası net kanıt olarak kullanılabilir. Olaya tanık olan insanların imzalı ifadeleri de net kanıt olarak kabul edilir. Araştırmalar belirli bir sürede gerçekleştiğinden proses işlemeye devam eder. Mobbing istifa dilekçesi örneği ile alakalı sunduğumuz bu bulgular umarız ki işinize yaramıştır.

Örnek:  Mobbing-Istifa-Dilekcesi-Ornegi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.