BelediyeENGELLİGENELSAĞLIK

Sağlık Yardımı Alacağınız Durumlar?

Sağlık Yardımı Almak için Gereken Şartları Makalemizde Bulabilirsiniz.

Sağlık Yardımı Alacağınız Durumlar?

Sağlık Yardımı Alacağınız Durumlar? İhtiyaç sahibi olan ve sosyal emniyeti bulunmayan ailelere 0-6 yaş çocuklarının bakımı ve greksinimlerini giderebilmesi amacıyla şartlı sıhhat yardımı sağlanmaktadır. Bu sıhhat yardımı ile çocukların sıhhat kontrollerinin sağlanması ve hamilelik vakitci takibindeki gereksinimların giderilebilmesi içinde bir nevi destektir. Hem de çocukların tam dönemlerinde aşılarını olması sağlanmakta ve olumsuz halların önüne geçilmektedir. Doğumlarını ise hastanelerde yapılması halunda ise nakdi yardım da PTT aracılığı ile iletilmektedir. Ücretin yatırılması amacıyla anne olan bireyin kendi hesabı olması ve netice olarak oluşturulan ödemeler çocuk başına aylık 45 TL olup ödemeler her ay amacıyla hesaplanmakta ve 2 ayda bir yapılmaktadır.

Şartlı Sıhhat Yardımı Şartları Nelerdir?

Talepte bulunulan hane ile ilgili öncelik kimsenin sosyal emniyet sahibi olmaması gerekmektedir. Sıhhat Bakanlığının teşhis ettiği tarihlerde derli toplu olarak hekim kontrollerine gidilmesi ve ev halkının gereksinim sahibi bulunduğuna Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın kurulu doğrulusunda karar verilmiş olması gerekmektedir. Muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesi alınması halunda ise annenin şartlı sıhhat yardımı müracaatlarının kabul edilme ihtimalini bundan dolayı yükseltiyor.
Başvurular ise ortalama 1 ay gibi bir vakit içinde açıklansa da yoğunluğun sık bulunduğu vakitlerde daha geç bir tarihe ertelenebiliyor.


Şartlı Sıhhat Yardımından Kimler Faydalanabilir?

0-6 yaş grubu çocuk sahibi olan şahıslar amacıyla kız ya da erkek sahibi olunması fark etmeksizin 45 TL yardım alabilirsiniz. Bunun zamanı ise en çok 72 aydır. Diğer yandan gebe olan bayanlara ise 9 ay ve lohusa bayanlara 45 TL yardımı yapılmaktadır. Lohusa bayanlara ise en çok 2 ay nakdi yardım sağlanmaktadır. Son olarak hastanede doğum yapan kadına ise bir kerelik olması koşulu ile 100 tl sıhhat yardımı sağlanmaktadır.

Şartlı Sıhhat Yardımı Sorgulaması Nereden Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müracaatları en kısa vakitde açıklamasının yanı sıra bireyler E-Devlet üzerinden hesaplarına giriş yapılabilir ve neticeleri basitçe öğrenebilirler. Direk etkileşim sağlamak isteyen şahıslar ise ALO 183 ve ALO 144 Sosyal Yardım hattı üzerinden de lüzumlu verileri öğrenebilirler.

Şartlı Sıhhat Yardımı Hangi Durumlarda Sona Erer?

Sosyal Yardımlaşma Vakfına haber verilmeksizin adres değişiklığı yapılması
72 ay zamanınin bitmesi
Ailenin muhtaçlık halunun kalmadığının teşhis edilmesi
Sıhhat Bakanlığının belirlemiş bulunduğu tarihlerde sıhhat kontrollerinin yaptırılmaması
Vefat halu
Hak sahibi olan ebeveyni vefat etmesi halunda yardım durdurulur.

Diğer yandan bütün şartlar sağlansa dahi lüzumlu kontroller neticesinde değişik bir hal teşhis edilir ve aykırılık görülürse kayıt altına alınarak ödemeler geçici ya da kalıcı olarak durdurulur. Hem de yardım almak amacıyla kendini muhtaç olmadığı halda muhtaç gösteren şahıslar teşhis edilmesi halunda yardımlar kesilmeyle beraber oluşturulan yardımların faiziyle geri alınması sağlanır. Tutarın tam olarak yatırılmaması halunda ise bireylerin ile ilgili dava açılması ve dava giderlerini de şahıslarce mesul tutuluyor. Ayrıntılı bütün verileri E-Devlet üzerinden inceleyebilir, uygunluk olması halunda müracaat yapılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

reklam engelemeyi kapatın az da olsa destek olunuz.